ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
Забравеният град

Париж, 1936-та – Заговорът срещу Пловдив

. Бунтовната Клисура – панорама от 1910 г. След опожаряването на града през 1876 г. 14-годишният Стефан Обрейков останал без баща, напуснал родното си място и тръгнал за ПловдивПоявата на втори панаир означава атентат срещу първия. За тези не­ща говорили доктор Обрейков и Божидар Здрав­ков при завръщането си

Владимир Балчев

Кажи-речи шест часа се друсал пътническият влак от Пловдив до  София. Прочутият „Ори­ент експрес" пътувал два пъти по-бързо. От подножието на Витоша експресът продължавал със същата скорост на запад, за да стигне след две нощи и ден отгоре в Париж. На 6 декември 1936 г. пред позна­тата и днес гара под тепетата, двама пътници очак­вали пристигането на влака, за да тръгнат към френската столица. Едини­ят бил доктор Обрейко Обрейков, председател на Пловдивската търговско-индустриална камара, а другият – кметът на града Божидар Здравков.

Предстоял им дълъг път, та значи имали пре­достатъчно време да обсъдят трудното дело, с ко­ето са се захванали. И двамата разбирали колко отговорна е тяхната мисия за бъдещето на Пловдив – да търсят меж­дународно признание за Пловдивския мострен па­наир. Наистина царски указ вече бил узаконил па­наира като национална проява, но с определение­то пролетен. В същото време обаче варненци ор­ганизирали международ­на лятна изложба, а вече се долавяли и намеренията на София. В най-новия генера­лен план на столицата би­ло отделено специално място за панаир, а се до­чувало, че местните общинари се готвят да из­действат солидни суми за строителство. Софиянци имали голямо преиму­щество, тъй като „вторият им общински съвет", т. е. Министерският съ­вет, подхвърлял само трохи за Пловдив, докато щедростта му към столи­цата не познавала грани­ци. Нищо работа било за правителството да обяви още един национален па­наир у нас, например есе­нен, а след това да ликви­дира това, което пловдив­чани градили години на­ред с много усилия. Край Марица разчитали единс­твено на собствени сред­ства – общината и кама­рата давали пет пъти по вече от това, което отпус­кали от министерството. Въпреки това сумата би­ла скромна. София обаче щяла да разчита на ди­ректна помощ от държав­ната хазна.

Портрет на Стефан Обрейков, заснет в Одеса през 1911 г. В този град Обрейков завършил Търговския университет и създал първата си  фирмаЗа това разговаряли двамата пловдивски представители по време на  дългото пътуване. В Париж пристигнали сут­ринта на 9 декември. До­като уреждали хотела, в далечна София вече раз­насяли поредния брои на „Държавен вестник". В този брой имало допълнение към Наредбата-закон за тържищата с нов параграф, който факти­чески утвърждавал Варна като единствен център у нас за международни из­ложби. Това било чиста проба заговор срещу Пловдив.

Доктор Обрейков и кметът Здравков не знае­ли нищо за тази интрига.  Тяхната цел била Парижката борса, където в 11 часа предобяд се откри­вал конгресът на Съюза на международните пана­ири. Отишли пловдивча­ни в бюрото на конгреса да се регистрират и едва тогава разбрали, че правителството изобщо не е заявило тяхното участие. В регистрите на конгреса бил вписан единствено варненския представи­тел доктор Недков. Назрявал скандал. Организаторите в Париж станали свидетели на чудо невиждано – вместо един законен представител от България, при тях се явили за регистрация двама. Пловдив бил представен от официална делега­ция. В същото време Варна била предста­вена от собственик на частна фирма. За да бъде пълен абсурдът, българското правителство признавало единствено леги­тимността на варненци.

Стефан Обрейков, почетен председател на Пловдивската търговско-индустриална камара, на Тържеството за освещаване сградата на Търговската гимназия, 4 март 1928 г.Доктор Обрейков се обърнал към ръководст­вото на конгреса, Божидар Здравков разчитал повече на познанството си с Коста Баталов, бъл­гарски пълномощен ми­нистър в Париж. Послед­вали телефонни разгово­ри с министерството в София, уговорки и разп­равии. Интригата се заплита­ла до последния момент, имало дори опит за изма­ма. Надали някога ще се разбере  какво  точно  е станало, кой какво е на­реждал в този драмати­чен момент.

В края на краищата 10 декември 1936 г. станал паметен ден за Пловдив – Съюзът на международ­ните панаири признал Пловдивския мострен па­наир за свой член. Утвърдени били и кандидатурите на тържищата в Лион, Лайп­циг, Бърно, Познан, Ми­лано.

Една знаменателна победа, защото в малка България нямало място за два па­наира. Щом вече е приз­нат и утвърден един, той трябва да се развива, да догонва изявените среди­ща, да печели световната слава. Появата на втори панаир означава атентат срещу първия. За тези не­ща говорили доктор Обрейков и Божидар Здрав­ков при завръщането си. И за признанието в Париж, което отваряло широко вратите за раз­витието на панаира в Пловдив.                

Предстояла още много, страшно много работа…

Доктор Обрейко Обрейков, създател на новия пловдивски панаир

Сградата на Търговската гимназия, централна палата на Първия национален мострен панаир в Пловдив, 1934 г.

Откриване на Първия национален мострен панаир в Пловдив, 1934 г.

. Доктор Обрейко Обрейков, председател на Пловдивската търговско-индустриална камара, заедно с кмета на Пловдив, придружават българския цар Борис III при посещението му в панаира, 1934 г.

Чехословашката палата при Пловдивския международен мострен панаир, 1939 г.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Един коментар

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина